Lecsengett a buszos kirándulásoknak álcázott értékesítés, újabban egy városszéli kisvendéglő ebédlője is megfelel az "egészségvédő" termékek "ingyenes bemutatására". Így kezdődik a szerkesztőségünkbe érkezett olvasói levél, amely arról szól, miként zajlott a valóságban az "ingyenes egészségügyi vizsgálat és életmód-tanácsadás", amelyre néhány hete telefonon és levélben csalogatták a városlakókat egy cég munkatársai.
A valószínűleg arteriográffal végzett vizsgálat eredményét megkapták ugyan a jelentkezők, a papíron található információkból azonban – a vérnyomáson kívül – semmit sem értettek. Az "egészségnap" valódi célja különböző egészségesnek kikiáltott termékek árusítása volt kisteherautó hátuljából, számla és garancia nélkül, meglehetősen agresszív, esetenként lekezelő stílusban. A résztvevők mindenesetre okosabbak lettek, ha nem is egészségüket, az olcsó marketinget illetően biztosan.
Ha már itt jártak, megkérdeztünk egy arteriográf vizsgálatokkal is foglalkozó szakembert, dr. Kosits Gyöngyi háziorvost, miként működik a műszer? Igaz-e, hogy néhány perc alatt az egész testünkről lényeges információkat nyújt?
Az arteriográf egy új orvos-diagnosztikai eszköz, amelyet dr. Illyés Miklós orvos talált fel, és szabadalmaztatott a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok keretében. A készülék kifejlesztésében részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem és a Szent Imre Kórház. Az arteriográfot először 2004 áprilisában mutatták be egy magyar, majd egy luxemburgi gyógyászati szakkiállításon.
Az Arteriográf szűrés hasonlít a vérnyomásméréshez és teljesen fájdalommentes. A karra rögzített mandzsettával a készülékhez kapcsolódva mérik a pulzushullámot, amelyet a számítógép kiértékel. Ez a vizsgálat néhány percig tart csupán, és pontos leletet biztosít az érfal funkciójáról: összehúzódott, stresszes, vagy kitágult, normál állapotban van-e. Mérhető a főütőér rugalmassága illetve merevsége, valamint a szív munkájáról, állapotáról is képet kaphatunk.
Az Arteriográf óriási előnye, hogy egyszerű, szakértelem nélkül is használható, aminek köszönhetően széles körű, lakossági szűrővizsgálatokban is bevethető egy olyan betegségcsoport megelőzésében, amely minden második ember halálát okozza. A leletek kiértékeléséhez azonban igenis szükség van az orvosra – hangsúlyozta dr. Kosits Gyöngyi, aki szerint semmiképp sem jár el korrekt módon, aki szakorvosi közreműködés nélkül végez arteriográfos mérést.
Fontosak az előkészületek, mert a vizsgálat elvégzése előtt például sok folyadékot kell fogyasztani, de emellett el kell magyarázni a páciensnek a vizsgálat lényegét és a kapott lelet jelentését is. Főként azt, mennyiben térnek el a látható értékek a normálistól, és milyen további vizsgálatokat tesznek szükségessé. Mint mondta, szerencsés helyzetben van, hiszen a Százhalom Egészségügyi Központban közvetlenül érsebész, neurológus és kardiológus kollégáihoz irányíthatja azokat a betegeket, akiknek pozitív lesz a leletük.
A mindössze két perces vizsgálatot két éve, az önkormányzati szűrőprogram keretében minden résztvevőn elvégezték. Nagyon sok esetben további teendőket, szakorvosi kivizsgálást, laboratóriumi vizsgálatot, életmódváltást javasoltak a betegeknek. Úgy véli, a műszer használatának csak így van értelme.
Legnagyobb jelentőségét pedig abban látja, hogy könnyen, gyorsan, és fájdalommentesen felfedezhetők az érrendszerben olyan elváltozások, amelyek – egyelőre tünetmentesen – súlyos betegségeket: agyvérzést, infarktust, szélütést, pajzsmirigy túlműködést, vagy cukorbajt jelezhetnek előre. Az időben történő felismerés pedig lehetővé teszi, hogy akkor induljon el a beavatkozás, amikor még nem történt visszafordíthatatlan károsodás. Az Arteriográf használatával megelőzhetőek a szív- és érrendszeri katasztrófák, a műtét, vagy adott esetben az inzulinkezelés.
A társadalombiztosítás által nem támogatott vizsgálatot a megkérdezett szakorvos ugyan nem ingyen, hanem néhány ezer forintos térítési díjért végzi, ennyi pénzért viszont garantálja, hogy valóban többet tudunk meg egészségi állapotunkról. Jelentkezni rendelési időben, telefonon lehet.



