Bevezetik az óvodakezdési támogatást, szabályozzák az e-rollerhasználatot és a parkolást - Képviselő-testületi összefoglaló

  • img
  • img
  • img
  • img

Az Önkormányzat gyermekenként 10.000 forinttal segíti a battai családok óvodakezdését, korlátozta az e-rollerhasználatot néhány helyen, nem hajthatnak be a 3,5 tonna össztömeg feletti járművek a Városi Uszodánál lévő parkolóba – a többi között erről született döntés a június 25-i, I. féléves utolsó ülésen.

Vezér Mihály polgármester köszöntötte a Képviselő-testületet és ismertette a munkaprogramot. Bemutatta a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Iroda új megbízott vezetőjét, Vad Hajnalkát, egyben virágcsokorral köszönte meg Mészáros Ibolya eddigi irodavezető munkáját, aki tavaly december 1-től töltötte be a pozíciót.


Köszöntötték dr. Tüske Lászlót is, aki 70 éve szerzett tanári diplomát, így önkormányzati Rubindiploma elismerésre jogosult. A pedagógusnapi ünnepségen távolléte miatt nem tudta átvenni az erről szóló oklevelet, ezért külön köszöntötte a díjazottat Vezér Mihály polgármester és a Képviselő-testület.


Napirend előtti képviselői hozzászólások


Nagy Balázs alpolgármester beszámolt arról, hogy utcafórumot tartott Szalai Attila és Szabó Attila szakbizottsági elnökökkel közösen az 1-es választókerületben, június 10-én. Elmondta, hogy bár mindhárman folyamatosan elérhetők a lakosság számára, fontosnak tartják a személyes találkozásokat és a közvetlen párbeszédet. A jó hangulatú fórumon 20-30 helyi lakos vett részt, akik számos városi ügyben osztották meg véleményüket. Szóba került a többi között a rollerek használata, a parkolási helyzet, a közbiztonság és a levegőminőség kérdése is. Utóbbi kapcsán az a megállapodás született, hogy a Képviselő-testület levélben fordul a MOL vezetéséhez, hogy tájékoztatást kérjen a levegőszennyezés csökkentését célzó fejlesztésekről. Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy az Önkormányzat nyitott a lakossági kérdésekre és javaslatokra, ezért a jövőben a város többi részén is szeretnének hasonló utcafórumokat szervezni. Arra biztatta a százhalombattaiakat, hogy éljenek a lehetőséggel, és személyesen mondják el véleményüket, javaslataikat.


Szabó Gábor tanácsnok a pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali ellátásának szükségességére hívta fel a figyelmet. Két szomorú tragikus esetről számolt be, ami nemrég történt az Óvárosban, ami jobban rávilágított a pszichiátriai betegek nappali ellátásának fontosságára. Beszéde végén mindenkit szeretettel invitált az Óvárosi búcsúba, amely most hétvégén lesz a Szent László téren.


Szalai Attila szakbizottsági elnök beszámolt a nemrég megtartott Sportdíj átadó ünnepségről, megköszönte a szervezők munkáját. Tájékoztatott, hogy megalakult a Fiatalokért Százhalombatta Egyesület, ami lelkes, tenni akaró tagokból áll. Pozitív visszhangra talált az Egyesület, Török Sándor alpolgármester már fogadta a fiatalokat, és elkezdődött a közös gondolkodás; jó példának állította fel a korosztály számára.


Török Sándor alpolgármester reagált Szabó Gábor tanácsnok felvetésére, tájékoztatta a testületet, hogy előrehaladott tárgyalások folynak a pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali ellátásának bevezetéséről, amely jelentős segítséget nyújthat az érintetteknek és családjaiknak. Kiemelte a dunafüredi csapadékvíz-elvezető rendszer problémáját is. Mint mondta, a nagy esőzések egyre komolyabb gondot okoznak, a több helyen elöregedett vagy megszüntetett vízelvezető hálózat felújítása már nem halogatható. Az alpolgármester Semmelweis Nap és a Köztisztviselők Napja alkalmából köszönetet mondott az egészségügyben és a közigazgatásban dolgozóknak. Hangsúlyozta, hogy mindkét területen nap mint nap komoly kihívásokkal kell szembenézniük, mégis magas színvonalon végzik munkájukat. Kitért arra is, hogy gyakran érik alaptalan kritikák a közszolgálatban és az egészségügyben dolgozókat a közösségi médiában, ezért különösen fontosnak tartja, hogy elismerést kapjanak azok, akik a város lakóiért dolgoznak. Köszönetét és megbecsülését fejezte ki minden érintett számára.


Vezér Mihály polgármester csatlakozott Török Sándor alpolgármester korábbi gondolataihoz, amelyek a közösségi médiában terjedő névtelen vádaskodásokról és rágalmakról szóltak. Példaként említette, hogy a Százhalombattai Egészségügyi Központ (SZEK) a közösségi oldalán tájékoztatta a lakosságot: Semmelweis Nap alkalmából egy napig zárva tart az intézmény. A polgármester szerint a bejelentés kapcsán többen az Önkormányzatot és az egészségügyi dolgozókat hibáztatták, holott országos előírás a munkaszüneti nap. Hangsúlyozta, hogy az egészségügy működésével kapcsolatos számos döntés nem helyi, hanem országos hatáskörben születik. Hozzátette, bízik abban, hogy a TISZA-kormány változásokat tervez az egészségügyi rendszerben, bár ezek csak hosszú távon hoznak eredményeket. Véleménye szerint a legfontosabb, hogy megkezdődjön a szükséges változások folyamata.


Napirendek tárgyalása


Több fontos, a város lakosságát is érintő döntés született az ülésen. Egyik legfontosabb talán az országosan is sok gondot okozó e-rollerhelyzet helyi szinten történő kezelése tárgyában meghozott döntések.  A felsőbb szintű jogszabályok megjelenéséig a Képviselő-testület – több településhez hasonlóan – megalkotta a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló rendeletét. A rendelet értelmében tilos lesz használni július 1-jétől a városközpont legfrekventáltabb helyszínein elektromos, más gépi vagy emberi erővel történő meghajtású, közlekedési céllal használt sport, szabadidős vagy turisztikai eszközt (pl. segway, elektromos roller, hoverboard, elektromos gördeszka, stb.), és az elektromos rásegítésű kerékpárt. A tilalommal érintett helyszínek: a Szent István tér, illetve a térre bevezető gyalogos utak, ideértve a Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpont alatti átjárók, a Hamvas Béla Városi Könyvtártól a térre vezető feljáró, a Barátság Művelődési Központ két oldalán található térre vezető járdát, a Százhalombattai Polgármesteri Hivatal épülete melletti és a két épület közötti átjárót, valamint a Szent István templom felől a Csodaszarvas-kút mellett bevezető két járdaszakasz, a Kodály Zoltán sétány teljes területe, valamint a Liszt Ferenc sétány teljes területe. A közösségi együttélés alapvető szabályait megsértőkkel szemben közigazgatási bírság vagy helyszíni bírság kiszabására lesz lehetőség.


Az Önkormányzat célja, hogy a város lakosainak minél szélesebb körét tudja támogatni, ugyanakkor hozzájáruljon a jövő generációjának a fejlődéséhez is. A korábban bevezetett iskolatátogatási támogatáshoz hasonlóan, óvodalátogatási támogatás bevezetéséről döntött a testület. A 10.000 forint összegű óvodalátogatási támogatásra kérelem alapján óvodáskorú gyermeke jogán a vele egy háztartásban élő szülő, törvényes képviselő jogosult, akinek a gyermeke óvodai nevelésben részesül. A jogosultság feltétele, hogy a szülő, törvényes képviselő a nevelési év kezdetét megelőző hónaptól Százhalombattán lakóhellyel rendelkezzen. A kérelmet augusztus 1-je és október 15-e között lehet benyújtani a Polgármesteri Hivatal által rendszeresített nyomtatványon.


A Piac tér területén működő vendéglátó üzletek közvetlen környezetében sűrűn lakott lakótelep található, amelynek építészeti adottságai miatt a zajhatások fokozottan érvényesülnek. Az üzlet nyitvatartási idejét főszabály szerint a kereskedő állapítja meg, azonban amennyiben a települési önkormányzat képviselő-testülete él a jogszabályban kapott rendeletalkotási jogával és korlátozza az üzletek éjszakai nyitva tartását, – úgy a kereskedő köteles az erre vonatkozó rendelkezéseket betartani. Ennek betartására alkotta meg a testület a szeszes-italt forgalmazó vendéglátó üzletek éjszakai nyitva tartásával kapcsolatos egyes helyi szabályokról szóló rendeletét, melynek hatálya a Déli-lakótelep városrészben az Erkel Ferenc körút, Eötvös Loránd utca – Szent István tér – Arany János utca vonalában körülhatárolt területen azon gazdálkodó szervezetekre és az általuk üzemeltetett üzletre, valamint az ahhoz kapcsolódó teraszra terjed ki, ahol szeszes-italt vendéglátó tevékenység keretében forgalmaznak.


Jogszabály szerint a települési önkormányzat az illetékességi területén elemzi, értékeli a környezet állapotát, és arról szükség szerint, de legalább évente egyszer tájékoztatja a lakosságot. Ennek értelmében került a testület elé Százhalombatta Város környezet-állapot értékeléséről szóló beszámoló, melyet egyhangúlag tudomásul vett.


A személygépjárművek részére fenntartott szabad parkolóhelyek kapacitásbővítése érdekében a Tóth László utca irányából megközelíthető parkolók területére valamennyi 3,5 tonna össztömeget meghaladó gépjármű behajtásának tiltását rendelte el a testület a "Behajtani tilos 3,5 tonna feletti össztömegű járműveknek" súlykorlátozást jelző tábla kihelyezésével.

A forgalmi rendet érintő előterjesztés keretében a Jedlik Ányos utca 8. számú társasház előtt kijelölt parkolóterületen 1 darab mozgássérült parkolóhely kialakításáról döntött.

Az Iskola utcai üzletsoron működő vállalkozások vásárlói és vendégei részére, illetve az áruszállítást végző gépjárművek számára biztosítva a kizárólagos parkolási lehetőséget, döntött úgy a testület, hogy a Tölgyfa utca Iskola utcai felöli bejáratánál, a menetirány szerinti bal oldalon található meglévő parkolóhelyek közül 4 db "ügyfél" parkolóhelyet jelöl ki.

A forgalmi rend változásról a lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni fogja a Polgármesteri Hivatal.


A Képviselő-testület a Fővárosi Vízművek Zrt. tagjaként megtárgyalta a Vízművek 2025. évi gazdálkodásáról szóló beszámolóját.


Megtárgyalták és elfogadták a vagyongazdálkodás 2026. évi irányelveit, a városban zajló nagyberuházások helyzetéről szóló, valamint a testület korábban meghozott határozatainak végrehajtásáról szóló tájékoztatót is.


A testület szándékát fejezte ki 2 db, "Matrica" Múzeumot és Régészeti Parkot bemutató turisztikai célú tábla M6 autópályán történő kihelyezésére.


A Képviselő-testület munkaterv alapján ülésezik, az ülésen tárgyalandó témák ütemezésére legalább féléves munkatervet készít, melyet a tárgyfélévet megelőző ülésre kell beterjeszteni. Ennek eleget téve fogadta el a testület a II. féléves munkatervét.


A Százhalombattai Napsugár Óvoda, a Százhalombattai Szivárvány Óvoda, valamint a Százhalombattai Pitypangos Óvoda jelenlegi Igazgatóinak újabb 5 évre szavazott bizalmat a testület, megköszönve az eddig végzett áldozatos munkájukat is.


Zárt ülés


Döntött továbbá a Képviselő-testület a Battai Napok nyitóprogramja keretében átadásra kerülő Közösségi Díjak odaítéléséről, a Városi Családsegítő és Gondozási Központot érintő kérdésekről, valamit az egészségügyi alapellátással kapcsolatos előterjesztést is zárt ülés keretében tárgyalta. (Forrás: battanet.hu)


Vezér Mihály a két nagy városi építkezés kapcsán a Halom TV-nek elmondta, több munkatárssal és képviselővel bejáráson vettek részt. Az idősek gondozóháza az ütemtervnek megfelelően halad, heteken belül megkezdődhet átadás-átvételi folyamat.

 A csarnoknál készülnek a föld alatti létesítmények, illetve elhelyezik a tartóoszlopokat, szeptembertől pedig látványosabb építkezési szakasz kezdődik, miután kiépült a megfelelő áramellátás.

A testület teljes körűen elhatárolódik Lukács Bernadett képviselő korábbi, közösségi oldalán tett nyilatkozatában megfogalmazott állításától és annak hangvételétől. A megbékélésre és a városi közélet nyugalmának helyreállítására érdekében a képviselő közös döntés nyomán lemondott a Pénzügyi, Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöki tisztségéről, valamint a Sporthalom Kft. felügyelőbizottságának elnöki tisztségéről.


Nagy Balázs alpolgármester emlékeztetett, hogy Szalai Attila és Szabó Attila képviselőkkel közösen utcafórumot tartottak az uszodánál, amit szeretnének folytatni városszerte. Fontos kérdéseket vetettek fel a lakók, amire szakmai válaszokat adtak, illetve több olyan téma is volt, ami az ülésen is szerepelt előterjesztés formájában, például az e-rollerek és a parkolás. Mindenkit arra biztatott, hogy vegyen részt a további fórumokon, vagy akár a bizottsági, illetve a testületi üléseken, ahol személyesen lehet egyeztetni a lakossági felvetésekről. A város ügyeinek előmozdítását a párbeszéd viszi előre, nem pedig a sokszor tapasztalható hangulatkeltés – tette hozzá.


Horváth Júlia önálló indítványa nyomán elfogadták az óvodalátogatási támogatást a battai családok részére. A képviselő a sajtónak reményét fejezte ki, hogy ez az intézkedés is hozzájárul terhek csökkentéséhez.

Közösségi oldalán pedig az alábbiakat írta:

"Örülök, hogy kezdeményezésemből rendelet született, és a támogatás már az idei nevelési évtől elérhető lesz a százhalombattai családok számára. Ezúton szeretném megköszönni  polgármester úrnak, az alpolgármester uraknak, valamint képviselőtársaimnak, hogy támogatták az indítványomat. Külön köszönöm az aljegyző asszonynak és a Polgármesteri Hivatal munkatársainak a rendelet szakmai előkészítésében és kidolgozásában nyújtott segítségüket. Köszönöm mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy ez a kezdeményezés megvalósulhasson a százhalombattai családok érdekében!"


Szabó Gábor óvárosi képviselő a HTV-nek kiemelte, hogy indítványára lesz karácsonyi díszkivilágítás a Szent László úton a Hét vezér útjától a buszfordulóig tartó szakaszon is – ezt régóta kérték a lakók.

Szólt arról is, hogy napirenden van az óvárosi rendelő közösségi házba való áthelyezése, azonban addig továbbra is a Szent László út 17 szám alatt működik, amíg nem történik meg az ingatlan együttes eladása; érdeklődők vannak, de még nem zárult le a pályázat.



Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák