Kérdés:
Mire kell figyelni a külföldi munkavállalók biztosítási elszámolásával, bevallásával kapcsolatban?
Válasz:
Külföldi munkavállaló esetén a munkáltató és munkavállaló közti munkaszerződésnek tartalmaznia kell, hogy a külföldi állampolgárságú munkavállaló az állampolgársága szerinti országban vagy Magyarországon fog-e biztosítást fizetni. A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint az e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 34.§ (10) bekezdése szól arról, hogy a külföldi állampolgár egészségügyi szolgáltatás biztosítására megállapodást köthet. A megállapodás tartalmi kellékeit és hatályát ugyanezen törvény 35. § tartalmazza. Ebben az esetben tehát a külföldi munkavállalónak TAJ számot kell kérnie és az adatait a 0808-as számú M lapján is szerepeltetni kell.
Kérdés:
A 08310-es bevalláson az ismételt önellenőrzési kocka nem kitőlthető. Miért?
Válasz:
A 08310-es számú önellenőrzési nyomtatványban a kitöltő program az ismételt önellenőrzés kockát automatikusan bejelöli, ha a lap tetején az önellenőrzéssel helyesbített bevallás, illetve a pótolt bevallás típusánál a megfelelő nyomtatvány számát választja ki, pl. 07310.
Kérdés:
Hogyan kell értelmezni az elektronikus bevallásokkal kapcsolatban a javítás, helyesbítés és az önellenőrzés fogalmát?
Válasz:
Javító bevallást akkor kell beküldeni, ha az aktuális bevallás hibás és erről e-mail-ben értesítést kapott. Ebben az esetben az alapbevallás bárkódját fel kell tüntetni a bevallás megismétlésekor.
Helyesbítő bevallást akkor kell beküldeni, ha az alap bevallás feldolgozásra került és ezt követően vették észre, hogy adót nem érintő elírás történt a bevallásban.
Ekkor a helyesbítést jelző kódkocka kitöltésével kell a helyes adatokkal a bevallást megismételni és erre a bevallásra nem kell az alap bevallás bárkódját feltüntetni.
Önrevíziós bevallást akkor kell beküldeni, ha az alap bevallásban a bevallás feldolgozása után olyan hibát vesznek észre, ami az adó összegét érinti.
Ilyenkor a helyes adatokkal és az önrevíziós lap kitöltésével kell a bevallást megismételni és az önrevíziós kódkockát bejelölni.
Kérdés:
Hol találhatóak az önrevíziós és pótló bevallások 2008-ra?
Válasz:
2008-tól a bevallások összevonása és korszerűsítése következtében a bevallások önmaguk pótló és önrevíziós bevallásai. Ezért 2008-ban a korábbi évekhez hasonlóan nem kerültek kialakításra a 31,32,35,36-os számú bevallások. A 2008 előtti bevallásokat továbbra is az elévülési időn belül a 2007-ben érvényes bevallásokon lehet pótolni, önrevíziózni.
Kérdés:
Hogyan kell értelmezni a 0708-as és 0808-as bevallásokkal kapcsolatban az N813-as hibakódot?
Válasz:
Ezzel a hibakóddal az adózóknak nincs teendőjük, a hibakód a bevalláson automatikusan rendeződik.
Kérdés:
Hol található a 0753-as bevalláson az adó visszaigénylésére szolgáló cím vagy számlaszám?
Válasz:
A 0753-as bevalláson az adó visszaigénylésre szolgáló adatokat a korábbi évek bevallásaival ellentétben nem a bevallás első oldalán, hanem a 0753-C lapjának az alsó részén található .
Kérdés:
Szeretném a bűnmegelőzésre felajánlani az adóm 1%-át, de azt nem ajánlja fel a lista. Ott csak egyházak számát találom. Ezektől eltérő számot nem tudok beírni. Hogy lehet a bűnmegelőzés technikai számát megadni?
Válasz:
A 0753-D lapon lévő, a befizetett adó 1+1% -ról szóló rendelkező nyilatkozatban az egyházak, valamint a kiemelt költségvetési irányzatok a kedvezményezettek „A személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 4/A. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján kijelölt előirányzat felhasználási célja a 2008. évi személyi jövedelemadó-rendelkezéseknél a parlagfű-mentesítés feladatai és a gyermekszegénység elleni program támogatása feladatai.” E törvényi rendelkezés szerint csak e két kiemelt előirányzat javára lehet rendelkezni a 0753-as számú bevallásban.
Kérdés:
A 0753-as bevallás kitöltésével kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben, ha a vállalkozó piacvesztés miatt nem kötelezett a jövedelem (nyereség) minimum alkalmazására, akkor milyen kódot kell használni a 0753-13(G) 311. sorában?
Válasz:
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 49/B§ (20) bekezdés b) pontja szerint, ha az egyéni vállalkozót az adóévben vagy a megelőző adóévben elemi kár sújtotta, akkor nem kell a (8) bekezdés b) pontját alkalmazni a vállalkozói adóalap megállapítására. Ebben az esetben a 0753-13 lap 311. sorában a „2” kódot kell használni.
Kérdés:
Abev 2006 programmal készítettem el az adóbevallásomat és a 83. sornál hibát jelez.
A lakáscélú hiteltörlesztésre befizetett összeg 1.520.919 Ft, és b. rovatba a program csak a 120.000 Ft-ot hajlandó elfogadni .Mivel a 2007.évi összes jövedelem (25.sor) 3.806.311 Ft., így számításaim szerint az ebbe a rovatba irható összeg 38.738 Ft. Kérem tájékoztatásukat az ügyemben.
Válasz:
A 0753-as számú személyi jövedelemadó bevallásban a lakáscélú hiteltörlesztés esetén először a 0753-02 lapon kell a nyilatkozatot kitöltenie, utána pedig a 83. sor a) oszlopába kell a kedvezmény alapjául szolgáló összeget beírni. A 83. sor b) oszlopba a program automatikusan beírja a 120 ezer forintot. A 83. sor alapján pedig szintén automatikusan kiszámítja a program a kedvezmény mértékét, ami a 84. sorba kerül.
Kérdés:
Az Abev rendszerben kitöltött bevallásokkal kapcsolatban ahol az ellenőrzés során sárga jelzésű hibára figyelmeztet az ellenőrző program. Miért?
Válasz:
Ezekben az esetekben a bevallást kitöltőt csak figyelmezteti, hogy esetleg hibát vétett. Ilyenkor az adózónak ellenőrizni kell, hogy valóban jól töltötte ki az adott sort, és ha meggyőződött a helyességről, akkor ezzel a sárga hibajelezéssel be lehet küldeni a bavallást.
